Zatímco na premiéru do Hostomic na Berounsku přijelo asi tři sta lidí, v dalších letech počet účastníků, i zahraničních, rostl až na rekordních zhruba 50 tisíc v roce 2006.

Na této hudební technoparty bez vstupného, sponzorů i bez oficiálního organizátora tvoří muziku sami účastníci. Hraje se ze soundsystémů, jež sestaví skupina lidí vlastnících hudební aparaturu. DJ většinou není vidět, takže lidé tančí před mohutnou stěnou reproduktorů za zvuků elektronické hudby mnohdy celou noc. Velmi hlučná hudba a vysoká koncentrace lidí a aut, i když většinou na řádně pronajatém pozemku, vyvolává stížnosti obyvatel a nelibost některých oficiálních orgánů.

Brutální zásah policie roku 2005 soud uznal za přiměřený

V roce 2004 a 2005 Czechtek rozehnala policie, přičemž její ukončení před čtyřmi lety v Mlýnci na Tachovsku skončilo brutálními střety a několika desítkami zraněných účastníků i policistů. Tento zákrok, při němž proti asi pět tisíc lidí zasáhla za použití slzného plynu a vodních děl asi tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, vyvolal rozporuplné reakce veřejnosti i politiků a vlnu protestů a demonstrací.

Letos v lednu ale Nejvyšší státní zastupitelství prošetřování policejního zásahu ukončilo s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem.

Na stranu technařů se však v civilním sporu postavil Městský soud v Praze, který loni v červenci rozhodl, že za nepřiměřený policejní zásah se musí ministerstvo vnitra omluvit technařům Ondřeji Holousovi a Pavlu Kuchařovi a odškodnit je finančně za to, že jim do auta hodili slzný granát a jednoho z nich napadli tonfou.

Tento měsíc uznal Obvodní soud pro Prahu 7 oprávněnost žaloby, jíž se Tomáš Pavlacký domáhá na ministerstvu vnitra náhrady škody za zranění oka při CzechTeku 2005; soud uznal odpovědnost státu za škodu způsobenou policistou, nerozhodoval o tom, zda byl policejní zásah přiměřený, či nikoliv.