pondělí 27. července 2009

Squateři z Truhlářské: Zvali lidi na pokrmy z 'odpadků'

Včera 21:24

Suateři z Milady, kteří nyní bydlí v Truhlářské ulici v centru Prahy, uspořádali pro obyvatele ze sousedství první "freeganskou" večeři. Uvařili ji z potravin sebraných z odpadkových kontejnerů u supermarketů, jimž vypršela záruční lhůta, ale jsou ještě poživatelné.

Dvorem se nesla lákavá vůně vegetariánského barbecue ze sojového masa, v nabídce byl také mrkvový salát a řada dalších laskomin. Několik vrstevníků ze sousedních domů skutečně na večeři přišlo.

"Navařili jsme soju a veganské záležitosti, jako salát, mrkvový salát, smaženou soju a bramborovou kaši. Chystali jsme to od dvanácti nebo od jedné hodiny, je to jídlo pro 30, 40 lidí," řekl Štěpán Mareček, který v Truhlářské nebydlí, ale patří ke komunitě.

Squateři vytvořili na dvoře "výletní restauraci" s řadou stolků a židliček. Na velký stůl vystavili mísy s pokrmy a obstarali také několik bas piva, aby hostům dobře trávilo. Tradice Volksküche, kuchyně pro lidi, vznikla ve 20. letech minulého století v Berlíně jako výraz solidarity se sociálně slabšími a z potřeby utužování lokálních komunit ve městě.

Pozvání na večeři přijala například Dominika Tomečková, která řekla, že bydlí ve vedlejším domě. Na rozdíl od lidí, kterým squateři vadí, jí prý noví sousedé vyhovují. "Jestli je tady někdo nechce, je to jejich věc, nebudu to komentovat," řekla. Zprostředkovaně se na přípravě večeře podílela, protože půjčila squaterům svoji kuchyni, aby měli kde vařit.

Obyvatel squatu a člen komunity, který nechtěl prozradit své jméno, řekl, že zde bydlí dva týdny a už "mají tolik kámošů", že mohou pořádat společné akce. Zatím se zabydlují, postupně zařizují kuchyň, upravili si sklepní prostory a sociální zázemí.

K večeři pro veřejnost uvedl, že je to první pokus v tomto duchu. "Komunitní vaření se praktikuje hlavně v Německu, i komunitní sousedství, aby se lidé poznali v tom odcizeném světě, protože jídlo spojuje, proto to děláme a asi to budeme dělat každý týden," řekl.

Související články
Podívejte se, jak se žije Kocábovým squaterům v novém!
Squateři z Milady: Noční bitka s policií
Squatery nechceme: Obyvatelé Truhlářské sepisují petici!
Vyplavený Martin (32) nemá kde bydlet, ale squateři...
Kocáb zešílel: Neplatičům (squateři) dal dům! A za jednu korunu

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/119634/squateri-z-truhlarske-zvali-lidi-na-pokrmy-z-odpadku.html

Žádné komentáře:

Okomentovat